Ochrona i mycie dachów

Czysty dach nie tylko sprawia, że dom wygląda pięknie, ale także przyczynia się do poprawy stanu konstrukcji. Jeśli brud i mech pozostaną na dachu przez zbyt długi czas, pokrycie dachowe może stać się porowate i powodować przecieki.

Dobre czyszczenie dachu ma zatem ogromne znaczenie. Woda przesiąkająca przez dach może uszkodzić izolację dachu, powodując straty energii i problemy z wilgocią. Mycie dachów w Łodzi, które oferuje: https://saw-bud.net/mycie-i-czyszczenie-kostki-brukowej-elewacji-i-dachu/ to skuteczny sposób, aby zapobiegać takim problemom. Mycie elewacji, tak jak mycie dachów, powinno być zlecone tylko profesjonalnej firmie.

Ochrona dachów

Powłoka dachowa służy do ochrony dachu. Po przeprowadzeniu dezynfekcji zaleca się nałożenie takiej powłoki dachowej. Mchy i glony rzadziej przywierają do pokrycia dachowego, a dach jest chroniony przed różnymi warunkami pogodowymi. Można również wybrać kolorową powłokę. Dzięki temu dach będzie wyglądał jak nowy, bez konieczności wymiany obecnego pokrycia. Należy jednak pamiętać, że przed nałożeniem powłoki dach musi być odpowiednio oczyszczony, w przeciwnym razie nie będzie ona skuteczna.

Dachówki lub panele dachowe: nawet jeśli nie występuje na nim duża ilość mchu, należy regularnie czyścić dach.

Dach pokryty dachówką lub blachą można czyścić pod wysokim ciśnieniem. Jeśli zabrudzenie jest lekkie lub łagodne, można to zrobić przy użyciu ciepłej wody; jeśli zabrudzenie jest uporczywe, najlepiej dodać dodatkowy środek czyszczący.

Dach łupkowy lub trzcinowy: w przypadku dachu łupkowego należy zachować nieco większą ostrożność. Aby uniknąć uszkodzeń, najlepiej czyścić je pod niskim ciśnieniem. Taką samą ostrożność należy zachować w przypadku dachu krytego strzechą. Czyszczenie dachu krytego strzechą odbywa się całkowicie bez użycia wody. Cienka warstwa strzechy jest zgolona.

Profesjonalne czyszczenie

Po pewnym czasie rynna może zostać zatkana przez liście, brud i mech, które zatykają odpływ. Zatkana rynna może spowodować, że ciężar zatoru spowoduje rozerwanie spoin ściany zewnętrznej. Najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie rynien. Można łatwo zapobiec zatkaniu rynny, usuwając w porę luźne liście i w razie potrzeby przycinając gałęzie zwisające nad rynną.

Czyszcząc dach, zapobiegasz również rozprzestrzenianiu się mchu w rynnach i ich zatykaniu. Rynna często znajduje się na dużej wysokości, co sprawia, że czyszczenie dachu jest niebezpiecznym zajęciem. Dlatego zaleca się wezwanie w tym celu firmy sprzątającej. Najlepiej jest zlecić czyszczenie dachu wyspecjalizowanej firmie sprzątającej. Stosują oni odpowiednie techniki i środki czyszczące dla każdego rodzaju dachu. Dysponują również odpowiednimi materiałami do bezpiecznego czyszczenia.

Następnie dach można pokryć powłoką, dzięki czemu będzie on w przyszłości lepiej chroniony przed zabrudzeniami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Czyszczenie zależy od rodzaju pokrycia dachowego i charakteru zanieczyszczenia. Niewłaściwy środek czyszczący lub zbyt duże ciśnienie wody mogą spowodować trwałe uszkodzenie dachu.

Dlatego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, aby mieć pewność, że uzyskamy doskonały efekt. Po czyszczeniu dach jest spryskiwany środkiem dezynfekującym, dzięki czemu dłużej pozostaje czysty. Później można jeszcze zabezpieczyć dach, stosując powłoki dachowe. Oznacza to, że na dach natryskiwana jest warstwa ochronna. Ta warstwa jest przezroczysta lub w wybranym kolorze. Dzięki tej powłoce dach jest znacznie lepiej chroniony i dłużej wygląda jak nowy.